8 in stock
Ebmpapst Fan D2D160-CE02-11 – Efficient Airflow Solution
$1,118.90 Original price was: $1,118.90.$1,007.01Current price is: $1,007.01.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan D2D160-CE02-11 – Efficient Airflow Solution
High-performance, energy-efficient fan designed for reliable and quiet airflow in industrial and commercial applications.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | D2D160-CE02-11 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.8 kg |
| Dimensions | 160 x 160 x 55 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | D2D160-CE02-11 |
| What’s in the box | Fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | 120 m³/h |
| Noise Level | 38 dB(A) |
| Speed | 2800 RPM |
| Power Consumption | 18 W |
| Type | Axial fan |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
| Protection Class | IP44 |
Key benefits: Energy-efficient motor reduces power consumption while maintaining high airflow; compact design allows easy integration; low noise operation ensures minimal disturbance.
Typical applications: Cooling of electrical cabinets, ventilation in HVAC systems, industrial machinery cooling, and electronic equipment ventilation.
Order number: Ebmpapst Fan D2D160-CE02-11 – Efficient Airflow Solution
Lifecycle: Active product with ongoing production and support.
Documentation: Available datasheet, installation guide, and CE certification documents.
2 reviews for Ebmpapst Fan D2D160-CE02-11 – Efficient Airflow Solution
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Fast shipping! Great seller
Anonymous (verified owner) –
Fast shipping! Great seller