7 in stock
Ebmpapst Fan G4D225-GK10-03 Efficient Industrial Fan Model
$1,001.30 Original price was: $1,001.30.$0.00Current price is: $0.00.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan G4D225-GK10-03 Efficient Industrial Fan Model
High-performance and energy-efficient industrial fan designed for reliable operation in demanding environments.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | G4D225-GK10-03 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 3.2 kg |
| Dimensions | 225 x 225 x 72 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | G4D225-GK10-03 |
| What’s in the box | Fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | 1200 m³/h |
| Noise Level | 48 dB(A) |
| Speed | 1400 RPM |
| Power Consumption | 45 W |
| Operating Temperature | -20°C to +60°C |
| Protection Class | IP54 |
Key benefits: Energy-efficient design reduces power consumption while maintaining high airflow; robust construction ensures long service life; low noise operation suitable for industrial environments.
Typical applications: Cooling of electrical cabinets, ventilation in industrial machinery, air circulation in HVAC systems, and general industrial ventilation.
Order number: Ebmpapst Fan G4D225-GK10-03 Efficient Industrial Fan Model
Lifecycle: Active production
Documentation: Available in PDF format including datasheet, installation guide, and safety instructions.
2 reviews for Ebmpapst Fan G4D225-GK10-03 Efficient Industrial Fan Model
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Great seller. Super fast shipping. A++++. Highly recommended. Thank you.
Anonymous (verified owner) –
Great seller. Super fast shipping. A++++. Highly recommended. Thank you.