10 in stock
Ebmpapst Fan K2E190-AB77-09 Efficient Airflow Solution
$407.63 Original price was: $407.63.$366.87Current price is: $366.87.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan K2E190-AB77-09 Efficient Airflow Solution
High-performance, energy-efficient axial fan designed for reliable and quiet airflow in industrial applications.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | K2E190-AB77-09 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 190 x 190 x 50 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | K2E190-AB77-09 |
| What’s in the box | Fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | Approx. 450 m³/h |
| Noise Level | 45 dB(A) |
| Speed | 2300 RPM |
| Power Consumption | 35 W |
| Type | Axial fan |
| Material | Plastic housing with metal impeller |
Key benefits: Energy-efficient operation reduces power costs, compact design allows easy integration, low noise ensures minimal disturbance, and robust construction guarantees long service life.
Typical applications: Cooling electronic enclosures, ventilation in industrial machinery, air circulation in HVAC systems, and general-purpose airflow solutions.
Order number: Ebmpapst Fan K2E190-AB77-09 Efficient Airflow Solution
Lifecycle: Active product, widely available
Documentation: Datasheet and installation guide available on manufacturer website
8 reviews for Ebmpapst Fan K2E190-AB77-09 Efficient Airflow Solution
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Excellent communication from this seller. I had a problem but the seller responded promptly and resolved the issue in minutes without any hassle. If I ever have the opportunity to purchase from them again I would do so without hesitation.
Anonymous (verified owner) –
Excellent communication from this seller. I had a problem but the seller responded promptly and resolved the issue in minutes without any hassle. If I ever have the opportunity to purchase from them again I would do so without hesitation.
Kia –
Wow, this paragraph is good, my sister is analyzing
these things, therefore I am going to inform her.
Look into my blog … porn
Antonia –
Hi there, I found your site by means of Google at the same time
as looking for a similar matter, your web site got here up, it appears good.
I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
Hi there, just changed into aware of your blog thru Google, and
found that it is really informative. I’m going to watch
out for brussels. I will be grateful if you happen to proceed this in future.
Many folks will probably be benefited from your writing.
Cheers!
My blog post :: scam
Jonathon –
Really no matter if someone doesn’t know afterward its up to other visitors that
they will assist, so here it takes place.
Here is my blog: porn
Shasta –
I’m not sure exactly why but this web site is loading extremely
slow for me. Is anyone else having this issue or is it a
problem on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.
Review my page – scam
Erik –
Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?
you made blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, as well as the content!
Also visit my web page: porno
Gonzalo –
I am really pleased to read this blog posts which contains tons of valuable
facts, thanks for providing such information.
Feel free to surf to my web blog; porn