7 in stock
Ebmpapst Fan K2E225-RB92-09 Durable Industrial Fan Unit
$971.30 Original price was: $971.30.$874.17Current price is: $874.17.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan K2E225-RB92-09 Durable Industrial Fan Unit
High-performance, energy-efficient industrial fan designed for reliable operation in demanding environments.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | K2E225-RB92-09 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.8 kg |
| Dimensions | 225 x 225 x 92 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | K2E225-RB92-09 |
| What’s in the box | Fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | 1500 m³/h |
| Noise Level | 58 dB(A) |
| Speed | 1400 RPM |
| Power Consumption | 85 W |
| Type | Axial fan |
| Protection Class | IP54 |
Key benefits: Durable construction ensures long service life; optimized blade design for high efficiency and low noise; compact size fits various industrial setups.
Typical applications: Cooling of electrical cabinets, ventilation in industrial machinery, HVAC systems, and other industrial air handling needs.
Order number: Ebmpapst Fan K2E225-RB92-09 Durable Industrial Fan Unit
Lifecycle: Active product with ongoing support and availability.
Documentation: Available datasheet, installation guide, and safety instructions on manufacturer website.
2 reviews for Ebmpapst Fan K2E225-RB92-09 Durable Industrial Fan Unit
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Great transaction and fast shipping too. The item is brand new in a boxed
Anonymous (verified owner) –
Great transaction and fast shipping too. The item is brand new in a boxed