9 in stock
ebmpapst Fan Model 4114NH6 – High Performance Cooling Unit
$110.23 Original price was: $110.23.$99.21Current price is: $99.21.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
ebmpapst Fan Model 4114NH6 – High Performance Cooling Unit
Reliable and efficient high-performance cooling fan designed for industrial and electronic applications.
| Brand | ebmpapst |
| Model | 4114NH6 |
| Voltage | 115 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 0.45 kg (450 g) |
| Dimensions | 119 x 119 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | 4114NH6 |
| What’s in the box | 1 x ebmpapst 4114NH6 Fan, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 3500 RPM |
| Airflow | 110 m³/h |
| Noise Level | 38 dB(A) |
| Power Consumption | 15 W |
| Connector Type | 2-pin Molex |
| Operating Temperature | -10°C to +70°C |
| Protection Class | IP44 |
Key benefits: High efficiency and low noise operation ensure reliable cooling performance with minimal energy consumption. Durable construction provides long service life in demanding environments.
Typical applications: Cooling for industrial machinery, electronic enclosures, HVAC systems, and server racks.
Order number: ebmpapst Fan Model 4114NH6 – High Performance Cooling Unit
Lifecycle: Active production
Documentation: Datasheet and installation manual available on ebmpapst official website
2 reviews for ebmpapst Fan Model 4114NH6 – High Performance Cooling Unit
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
The excellent packaging! Given the nature of the goods, glass syringes, was paramount! Arrived tip top and on time 💕🙏10 days!!
Anonymous (verified owner) –
The excellent packaging! Given the nature of the goods, glass syringes, was paramount! Arrived tip top and on time 💕🙏10 days!!