13 in stock
Ebmpapst Fan Model 4656NU – Efficient Industrial Cooling Fan
$85.23 Original price was: $85.23.$76.71Current price is: $76.71.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan Model 4656NU – Efficient Industrial Cooling Fan
High-performance and energy-efficient cooling solution designed for demanding industrial environments.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | 4656NU |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.8 kg |
| Dimensions | 120 x 120 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | 4656NU |
| What’s in the box | 1 x Ebmpapst 4656NU Fan, Mounting screws, User manual |
| Airflow | 85 CFM (Cubic Feet per Minute) |
| Speed | 2800 RPM |
| Noise Level | 38 dB(A) |
| Power Consumption | 18 W |
| Bearing Type | Ball bearing |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
Key benefits: Reliable and quiet operation with low power consumption, designed for long service life and minimal maintenance in industrial cooling applications.
Typical applications: Cooling of electrical cabinets, industrial machinery, HVAC systems, and other equipment requiring efficient heat dissipation.
Order number: Ebmpapst Fan Model 4656NU – Efficient Industrial Cooling Fan
Lifecycle: Active production
Documentation: Available datasheet and installation guide on manufacturer’s website
1 review for Ebmpapst Fan Model 4656NU – Efficient Industrial Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Daniel W. –
The variable frequency drive was calibrated easily. Works like a charm.