7 in stock
Ebmpapst Fan Model 8418N – Efficient Cooling Fan Solution
$62.23 Original price was: $62.23.$56.01Current price is: $56.01.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan Model 8418N – Efficient Cooling Fan Solution
High-performance and energy-efficient cooling fan designed for reliable operation in industrial and commercial applications.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | 8418N |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 80 x 80 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | 8418N |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | 65 CFM (cubic feet per minute) |
| Noise Level | 38 dB(A) |
| Speed | 2800 RPM |
| Power Consumption | 18 W |
| Connector Type | 3-pin Molex |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
Key benefits: Efficient cooling with low noise operation, long service life, and compact design suitable for various industrial equipment.
Typical applications: Cooling for electrical cabinets, HVAC systems, industrial machinery, and electronic devices.
Order number: Ebmpapst Fan Model 8418N – Efficient Cooling Fan Solution
Lifecycle: Active production
Documentation: Datasheet and installation guide available upon request
1 review for Ebmpapst Fan Model 8418N – Efficient Cooling Fan Solution
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Easy transaction, thanks.