7 in stock
Ebmpapst Fan Model S3G500-AM56-21/F02 Durable Cooling Fan
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan Model S3G500-AM56-21/F02 Durable Cooling Fan
High-performance, energy-efficient cooling fan designed for reliable operation in demanding industrial environments.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | S3G500-AM56-21/F02 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 120 x 120 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | S3G500-AM56-21/F02 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | 120 m³/h |
| Speed | 2800 RPM |
| Noise Level | 38 dB(A) |
| Power Consumption | 18 W |
| Type | Axial fan |
| Connector Type | 2-pin Molex |
Key benefits: Durable construction ensures long service life; low noise operation; energy-efficient motor reduces power consumption; easy installation with standard mounting dimensions.
Typical applications: Cooling of electronic enclosures, industrial machinery, HVAC systems, and power supplies.
Order number: Ebmpapst Fan Model S3G500-AM56-21/F02 Durable Cooling Fan
Lifecycle: Active product with ongoing production and support.
Documentation: Available datasheet, installation guide, and safety instructions on manufacturer website.
1 review for Ebmpapst Fan Model S3G500-AM56-21/F02 Durable Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Linda B. –
Excellent support when we had integration questions. The product met our standards.