15 in stock
Ebmpapst Fan R2D140-AB02-12 High-Performance Cooling Fan
$641.30 Original price was: $641.30.$0.00Current price is: $0.00.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan R2D140-AB02-12 High-Performance Cooling Fan
Reliable and energy-efficient cooling solution designed for industrial and electronic applications.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | R2D140-AB02-12 |
| Voltage | 12 V DC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 450 grams |
| Dimensions | 140 x 140 x 38 mm |
| Warranty | 2 years manufacturer warranty |
| Certifications | CE, UL, RoHS compliant |
| SKU / MPN | R2D140-AB02-12 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | 150 CFM (cubic feet per minute) |
| Noise Level | 45 dB(A) |
| Speed | 2800 RPM |
| Power Consumption | 12 W |
| Connector Type | 3-pin Molex connector |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
Key benefits: High airflow with low noise operation, durable construction for long service life, energy efficient with low power consumption, easy installation with standard mounting.
Typical applications: Cooling for industrial machinery, electronic enclosures, HVAC systems, server racks, and power supplies.
Order number: Ebmpapst Fan R2D140-AB02-12 High-Performance Cooling Fan
Lifecycle: Active product with ongoing support and availability.
Documentation: Datasheet and installation guide available on manufacturer website.
2 reviews for Ebmpapst Fan R2D140-AB02-12 High-Performance Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Excellent Seller!! Exactly what I Ordered And Fast Delivery!!!
Anonymous (verified owner) –
Excellent Seller!! Exactly what I Ordered And Fast Delivery!!!