14 in stock
Ebmpapst Fan R2D225-RA26-15 Durable High Airflow Cooling Fan
$571.30 Original price was: $571.30.$514.17Current price is: $514.17.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan R2D225-RA26-15 Durable High Airflow Cooling Fan
Reliable and energy-efficient cooling fan designed for high airflow and long-lasting performance in industrial applications.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | R2D225-RA26-15 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 225 x 225 x 55 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | R2D225-RA26-15 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | Up to 1500 m³/h |
| Noise Level | 45 dB(A) |
| Speed | 1500 RPM |
| Power Consumption | 45 W |
| Fan Type | Axial fan |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
Key benefits: High efficiency motor ensures low energy consumption, robust design for extended durability, and optimized blade geometry for maximum airflow with minimal noise.
Typical applications: Cooling for industrial machinery, HVAC systems, electronic enclosures, and ventilation in commercial and industrial environments.
Order number: Ebmpapst Fan R2D225-RA26-15 Durable High Airflow Cooling Fan
Lifecycle: Active product with ongoing production and support.
Documentation: Available datasheet and installation guide on the Ebmpapst official website.
1 review for Ebmpapst Fan R2D225-RA26-15 Durable High Airflow Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Thomas K. –
Good technical parameters, exactly as datasheet. Easy to commission.