6 in stock
Ebmpapst Fan R2E225-BE51-13 Compact High Speed Cooling Fan
$338.65 Original price was: $338.65.$0.00Current price is: $0.00.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan R2E225-BE51-13 Compact High Speed Cooling Fan
High-performance compact fan designed for efficient cooling in demanding industrial applications.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | R2E225-BE51-13 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 225 x 225 x 51 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | R2E225-BE51-13 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | Up to 350 m³/h |
| Speed | 2800 RPM |
| Noise Level | 52 dB(A) |
| Power Consumption | 45 W |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
| Protection Class | IP54 |
Key benefits: Compact design with high airflow and low noise operation ensures reliable cooling in tight spaces; energy-efficient motor reduces power consumption and operational costs.
Typical applications: Industrial machinery cooling, HVAC systems, electronics cooling, automation equipment, and server racks.
Order number: Ebmpapst Fan R2E225-BE51-13 Compact High Speed Cooling Fan
Lifecycle: Active production with ongoing support and spare parts availability.
Documentation: Datasheet, installation guide, and maintenance manual available upon request.
2 reviews for Ebmpapst Fan R2E225-BE51-13 Compact High Speed Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Fast Transaction. Product arrived in timely manner
Anonymous (verified owner) –
Fast Transaction. Product arrived in timely manner