14 in stock
Ebmpapst Fan R3G190-RB01-06 – Quiet and Powerful Fan Model
$490.55 Original price was: $490.55.$441.50Current price is: $441.50.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan R3G190-RB01-06 – Quiet and Powerful Fan Model
High-efficiency, low-noise cooling fan designed for reliable performance in demanding environments.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | R3G190-RB01-06 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 190 x 190 x 50 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | R3G190-RB01-06 |
| What’s in the box | Fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | 320 m³/h |
| Noise Level | 38 dB(A) |
| Speed | 1500 RPM |
| Power Consumption | 25 W |
| Bearing Type | Ball bearing |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
Key benefits: Combines quiet operation with powerful airflow, energy-efficient motor design, and durable construction for long service life.
Typical applications: Cooling for industrial equipment, HVAC systems, server cabinets, and electronic enclosures.
Order number: Ebmpapst Fan R3G190-RB01-06 – Quiet and Powerful Fan Model
Lifecycle: Active production
Documentation: Available datasheet and installation guide on manufacturer website
2 reviews for Ebmpapst Fan R3G190-RB01-06 – Quiet and Powerful Fan Model
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
great item. just as described. thanks!
Anonymous (verified owner) –
great item. just as described. thanks!