13 in stock
Ebmpapst Fan R3G225-8317076415 Efficient Industrial Cooling Fan
$310.55 Original price was: $310.55.$0.00Current price is: $0.00.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan R3G225-8317076415 Efficient Industrial Cooling Fan
High-performance and energy-efficient industrial cooling fan designed for reliable operation in demanding environments.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | R3G225-8317076415 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 225 x 225 x 55 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | R3G225-8317076415 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | 1500 m³/h |
| Speed | 1400 RPM |
| Noise Level | 48 dB(A) |
| Power Consumption | 45 W |
| Fan Type | Axial fan |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
| Protection Class | IP44 |
Key benefits: Efficient energy use reduces operational costs, robust design ensures long service life, low noise operation enhances workplace comfort, and easy installation saves time.
Typical applications: Industrial machinery cooling, HVAC systems, electronic equipment ventilation, and other industrial cooling requirements.
Order number: Ebmpapst Fan R3G225-8317076415 Efficient Industrial Cooling Fan
Lifecycle: Active product with ongoing production and support.
Documentation: User manual and technical datasheet available upon request.
2 reviews for Ebmpapst Fan R3G225-8317076415 Efficient Industrial Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Great transaction! much faster delivery, Perfect!
Anonymous (verified owner) –
Great transaction! much faster delivery, Perfect!