10 in stock
Ebmpapst Fan R4D560-AQ03-01 Powerful Motor Cooling Fan
$1,318.80 Original price was: $1,318.80.$1,186.92Current price is: $1,186.92.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan R4D560-AQ03-01 Powerful Motor Cooling Fan
High-performance cooling fan designed for efficient heat dissipation in industrial and electronic applications.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | R4D560-AQ03-01 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 172 x 150 x 55 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | R4D560-AQ03-01 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 2800 RPM |
| Airflow | 220 m³/h |
| Noise Level | 48 dB(A) |
| Power Consumption | 45 W |
| Type | Axial fan |
| Motor Type | EC (Electronically Commutated) motor |
Key benefits: Efficient cooling with low noise operation, energy-saving EC motor technology, robust construction for long service life, and easy installation.
Typical applications: Cooling of industrial machinery, electronic enclosures, HVAC systems, and power electronics.
Order number: Ebmpapst Fan R4D560-AQ03-01 Powerful Motor Cooling Fan
Lifecycle: Active product with ongoing support and availability.
Documentation: Datasheet and installation guide available on Ebmpapst official website.
2 reviews for Ebmpapst Fan R4D560-AQ03-01 Powerful Motor Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Great value. Good communication. Accurate description. First class seller!
Anonymous (verified owner) –
Great value. Good communication. Accurate description. First class seller!