15 in stock
Ebmpapst Fan S2E300-AP02-31 Efficient Airflow Cooling Solution
$407.55 Original price was: $407.55.$0.00Current price is: $0.00.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan S2E300-AP02-31 Efficient Airflow Cooling Solution
High-performance axial fan designed for efficient and reliable cooling in industrial and electronic applications.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | S2E300-AP02-31 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 300 x 300 x 120 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | S2E300-AP02-31 |
| What’s in the box | Fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | Up to 2500 m³/h |
| Noise Level | 55 dB(A) |
| Speed | 1400 RPM |
| Power Consumption | 85 W |
| Type | Axial fan |
| Protection Class | IP54 |
Key benefits: Efficient cooling performance with low noise operation, robust construction for long service life, and energy-efficient motor technology.
Typical applications: Cooling of industrial machinery, ventilation in electronic enclosures, HVAC systems, and server racks.
Order number: Ebmpapst Fan S2E300-AP02-31 Efficient Airflow Cooling Solution
Lifecycle: Active product with ongoing production and support.
Documentation: Datasheet, installation guide, and safety instructions available upon request.
2 reviews for Ebmpapst Fan S2E300-AP02-31 Efficient Airflow Cooling Solution
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Fast shipping, Item as described, A+ Seller. Thank you.
Anonymous (verified owner) –
Fast shipping, Item as described, A+ Seller. Thank you.