6 in stock
Ebmpapst Fan S4E300-AS72-45/F01 High Performance Cooling Fan
$247.55 Original price was: $247.55.$222.80Current price is: $222.80.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan S4E300-AS72-45/F01 High Performance Cooling Fan
High efficiency and reliable cooling performance for industrial and electronic applications.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | S4E300-AS72-45/F01 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 300 x 300 x 72 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | S4E300-AS72-45/F01 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | Approx. 1500 m³/h |
| Noise Level | 55 dB(A) |
| Speed | 1400 RPM |
| Power Consumption | 85 W |
| Fan Type | Axial fan |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
Key benefits: Offers high airflow with low noise operation, energy-efficient motor design, and robust construction for long service life.
Typical applications: Cooling of industrial machinery, HVAC systems, electronic enclosures, and server racks.
Order number: Ebmpapst Fan S4E300-AS72-45/F01 High Performance Cooling Fan
Lifecycle: Active product with ongoing support and availability.
Documentation: Datasheet, installation guide, and safety instructions available on request.
2 reviews for Ebmpapst Fan S4E300-AS72-45/F01 High Performance Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Happy with the purchase. Item arrived earlier than expected. Package is meticulously packed to protect from damage. Not the first time we have purchased from this responsible seller.
Anonymous (verified owner) –
Happy with the purchase. Item arrived earlier than expected. Package is meticulously packed to protect from damage. Not the first time we have purchased from this responsible seller.