7 in stock
Ebmpapst Fan W1G200-EC91-45 Efficient Industrial Cooling Fan
$209.80 Original price was: $209.80.$0.00Current price is: $0.00.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan W1G200-EC91-45 Efficient Industrial Cooling Fan
High-efficiency, compact industrial cooling fan designed for reliable performance and energy savings.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | W1G200-EC91-45 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 200 x 200 x 45 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | W1G200-EC91-45 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 2300 RPM |
| Airflow | 150 m³/h |
| Noise Level | 38 dB(A) |
| Power Consumption | 18 W |
| Operating Temperature | -10°C to +70°C |
| Protection Class | IP44 |
Key benefits: Energy-efficient EC motor technology reduces power consumption and extends service life; compact design allows easy integration into various industrial equipment; low noise operation ensures minimal disturbance in work environments.
Typical applications: Cooling of industrial control cabinets, ventilation in machinery, electronic equipment cooling, HVAC systems, and other industrial ventilation needs.
Order number: Ebmpapst Fan W1G200-EC91-45 Efficient Industrial Cooling Fan
Lifecycle: Active production
Documentation: Datasheet and installation manual available upon request
2 reviews for Ebmpapst Fan W1G200-EC91-45 Efficient Industrial Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
A reliable seller, shipments arrive quickly, products are of good quality, the listing is exact, fine prices. I plan to shop here repeatedly during the year. Thank you
Anonymous (verified owner) –
A reliable seller, shipments arrive quickly, products are of good quality, the listing is exact, fine prices. I plan to shop here repeatedly during the year. Thank you