11 in stock
Ebmpapst Fan W1G250-HH37-52 High Performance Cooling Fan
$433.65 Original price was: $433.65.$390.29Current price is: $390.29.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan W1G250-HH37-52 High Performance Cooling Fan
High efficiency and reliable cooling solution designed for industrial and electronic applications.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | W1G250-HH37-52 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 250 x 250 x 120 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | W1G250-HH37-52 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | Approx. 2500 m³/h |
| Noise Level | 65 dB(A) |
| Speed | 1500 RPM |
| Power Consumption | 85 W |
| Fan Type | Axial fan |
| Protection Class | IP54 |
Key benefits: Efficient cooling with low noise operation, robust design for long service life, and energy-saving motor technology.
Typical applications: Industrial machinery cooling, HVAC systems, electronic equipment ventilation, and server cooling.
Order number: Ebmpapst Fan W1G250-HH37-52 High Performance Cooling Fan
Lifecycle: Active product with ongoing production and support.
Documentation: Available datasheets, installation guides, and maintenance manuals on the official Ebmpapst website.
2 reviews for Ebmpapst Fan W1G250-HH37-52 High Performance Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Excellent item description packing and shipping 5-star.
Anonymous (verified owner) –
Excellent item description packing and shipping 5-star.