15 in stock
ebmpapst Fan W2D270-EB26-07 High Performance Cooling Fan
$383.74 Original price was: $383.74.$345.37Current price is: $345.37.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
ebmpapst Fan W2D270-EB26-07 High Performance Cooling Fan
Reliable and energy-efficient high-performance cooling fan designed for industrial and electronic applications.
| Brand | ebmpapst |
| Model | W2D270-EB26-07 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 270 x 270 x 69 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | W2D270-EB26-07 |
| What’s in the box | Cooling fan, mounting screws, user manual |
| Airflow | 850 m³/h |
| Noise Level | 55 dB(A) |
| Speed | 1400 RPM |
| Power Consumption | 45 W |
| Protection Class | IP54 |
| Bearing Type | Ball bearing |
Key benefits: High efficiency motor reduces energy consumption, robust design ensures long service life, low noise operation for quiet environments, and easy installation with included mounting hardware.
Typical applications: Cooling of industrial machinery, HVAC systems, electronic enclosures, and server racks.
Order number: ebmpapst Fan W2D270-EB26-07 High Performance Cooling Fan
Lifecycle: Active product with ongoing production and support.
Documentation: Available datasheet, installation guide, and safety instructions on manufacturer website.
1 review for ebmpapst Fan W2D270-EB26-07 High Performance Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
I received exactly what I was expecting, with a good price and prompt response.