8 in stock
Ebmpapst Fan W2E143-AA09-01 – Durable Compact Cooling Fan
$157.63 Original price was: $157.63.$0.00Current price is: $0.00.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan W2E143-AA09-01 – Durable Compact Cooling Fan
Reliable and energy-efficient compact cooling fan designed for industrial and electronic applications.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | W2E143-AA09-01 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 0.45 kg |
| Dimensions | 140 x 140 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | W2E143-AA09-01 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | 110 m³/h |
| Speed | 2800 RPM |
| Noise Level | 38 dB(A) |
| Power Consumption | 18 W |
| Operating Temperature | -10°C to +70°C |
| Protection Class | IP44 |
Key benefits: High reliability with low noise operation, compact design for easy integration, energy-efficient motor technology ensuring long service life.
Typical applications: Cooling of electronic enclosures, industrial control cabinets, HVAC systems, and other compact spaces requiring efficient airflow.
Order number: Ebmpapst Fan W2E143-AA09-01 – Durable Compact Cooling Fan
Lifecycle: Active product with ongoing production and support
Documentation: Datasheet and installation manual available on manufacturer website
2 reviews for Ebmpapst Fan W2E143-AA09-01 – Durable Compact Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
I will definitely do business with this person again. had some questions and got a very quick response Time. Fast shipping and a quality product 
Anonymous (verified owner) –
I will definitely do business with this person again. had some questions and got a very quick response Time. Fast shipping and a quality product