11 in stock
Ebmpapst Fan W2G130-AA33-01 Durable Ventilation Fan Model
$289.73 Original price was: $289.73.$260.76Current price is: $260.76.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan W2G130-AA33-01 Durable Ventilation Fan Model
High-efficiency and reliable ventilation solution designed for industrial and commercial applications.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | W2G130-AA33-01 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.8 kg |
| Dimensions | 130 x 130 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | W2G130-AA33-01 |
| What’s in the box | Ventilation fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | 120 m³/h |
| Noise Level | 38 dB(A) |
| Speed | 2800 RPM |
| Power Consumption | 18 W |
| Type | Axial fan |
| Protection Class | IP44 |
| Operating Temperature | -10°C to +70°C |
Key benefits: Energy-efficient motor design reduces power consumption while maintaining high airflow; durable construction ensures long service life; low noise operation suitable for sensitive environments.
Typical applications: Cooling electronic enclosures, ventilation in industrial machinery, air circulation in HVAC systems, and general-purpose ventilation in commercial buildings.
Order number: Ebmpapst Fan W2G130-AA33-01 Durable Ventilation Fan Model
Lifecycle: Active production
Documentation: Available datasheet and installation guide on manufacturer website
1 review for Ebmpapst Fan W2G130-AA33-01 Durable Ventilation Fan Model
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

David L. –
Excellent build quality on the terminal blocks. Makes panel wiring neat and fast.