15 in stock
Ebmpapst G1G170-AB53-80 Fan – Durable Industrial Cooling Fan
$767.30 Original price was: $767.30.$0.00Current price is: $0.00.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst G1G170-AB53-80 Fan – Durable Industrial Cooling Fan
High-performance and reliable industrial cooling fan designed for continuous operation in demanding environments.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | G1G170-AB53-80 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.5 kg |
| Dimensions | 170 x 170 x 80 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | G1G170-AB53-80 |
| What’s in the box | Fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 2300 RPM |
| Airflow | 150 m³/h |
| Noise Level | 45 dB(A) |
| Power Consumption | 25 W |
| Type | Axial fan |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
Key benefits: Durable construction ensures long service life; energy-efficient motor reduces power consumption; low noise operation suitable for sensitive environments; easy installation and maintenance.
Typical applications: Industrial cooling systems, HVAC units, electronic equipment cooling, machinery ventilation, and automation systems.
Order number: Ebmpapst G1G170-AB53-80 Fan – Durable Industrial Cooling Fan
Lifecycle: Active production
Documentation: Datasheet and installation guide available upon request
2 reviews for Ebmpapst G1G170-AB53-80 Fan – Durable Industrial Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Excellent value, quick reasonable delivery, smooth easy transaction.
Anonymous (verified owner) –
Excellent value, quick reasonable delivery, smooth easy transaction.