10 in stock
ebmpapst Industrial Fan 8414NH Reliable Cooling Solution
$54.23 Original price was: $54.23.$48.81Current price is: $48.81.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
ebmpapst Industrial Fan 8414NH Reliable Cooling Solution
High-performance industrial fan designed for reliable and efficient cooling in demanding environments.
| Brand | ebmpapst |
| Model | 8414NH |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 2.5 kg |
| Dimensions | 140 x 140 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | 8414NH |
| What’s in the box | Industrial fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 2800 RPM |
| Airflow | 120 m³/h |
| Noise Level | 45 dB(A) |
| Power Consumption | 18 W |
| Operating Temperature | -10°C to +70°C |
| Protection Class | IP54 |
Key benefits: Durable construction ensures long service life; energy-efficient motor reduces power consumption; compact design fits easily into various industrial setups; low noise operation enhances workplace comfort.
Typical applications: Cooling of industrial machinery, ventilation in control cabinets, electronics cooling, HVAC systems, and other industrial equipment requiring reliable airflow.
Order number: ebmpapst Industrial Fan 8414NH Reliable Cooling Solution
Lifecycle: Active product with ongoing production and support
Documentation: Available datasheets, installation guides, and user manuals on the official ebmpapst website
1 review for ebmpapst Industrial Fan 8414NH Reliable Cooling Solution
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
quick ship. item arrived exactly as described