7 in stock
Ebmpapst K3G450-PB24-01/F01 Efficient Industrial Cooling Fan
$2,188.98 Original price was: $2,188.98.$1,970.08Current price is: $1,970.08.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst K3G450-PB24-01/F01 Efficient Industrial Cooling Fan
High-performance, energy-efficient cooling fan designed for industrial applications requiring reliable airflow and durability.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | K3G450-PB24-01/F01 |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 119 x 119 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | K3G450-PB24-01/F01 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | 120 m³/h |
| Noise Level | 38 dB(A) |
| Speed | 4500 RPM |
| Power Consumption | 15 W |
| Connector Type | 3-pin Molex |
| Operating Temperature | -10°C to +70°C |
Key benefits: Efficient energy use reduces operational costs, compact design fits tight spaces, low noise operation enhances work environment, and robust construction ensures long service life.
Typical applications: Industrial machinery cooling, electronics ventilation, HVAC systems, server racks, and automation equipment.
Order number: Ebmpapst K3G450-PB24-01/F01 Efficient Industrial Cooling Fan
Lifecycle: Active production
Documentation: Available datasheet and installation guide on manufacturer website
2 reviews for Ebmpapst K3G450-PB24-01/F01 Efficient Industrial Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
A AWESOME SELLER THAT ALWAYS HAVE SUPER DEALS NICE PACKING SHIPPING THANK YOU
Anonymous (verified owner) –
A AWESOME SELLER THAT ALWAYS HAVE SUPER DEALS NICE PACKING SHIPPING THANK YOU