15 in stock
Ebmpapst R2E140-AS77-73/G01 Fan – Compact High-Speed Air Mover
$177.55 Original price was: $177.55.$159.80Current price is: $159.80.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst R2E140-AS77-73/G01 Fan – Compact High-Speed Air Mover
High-performance compact fan designed for efficient air movement in demanding industrial applications.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | R2E140-AS77-73/G01 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 140 x 140 x 55 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | R2E140-AS77-73/G01 |
| What’s in the box | Fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | 150 m³/h |
| Speed | 4500 RPM |
| Noise Level | 48 dB(A) |
| Power Consumption | 35 W |
| Type | Axial fan |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
Key benefits: Compact design with high airflow efficiency, low noise operation, and robust construction for long service life.
Typical applications: Cooling electronic enclosures, ventilation in industrial machinery, and air circulation in HVAC systems.
Order number: Ebmpapst R2E140-AS77-73/G01 Fan – Compact High-Speed Air Mover
Lifecycle: Active production
Documentation: Available datasheet and installation guide on manufacturer website
2 reviews for Ebmpapst R2E140-AS77-73/G01 Fan – Compact High-Speed Air Mover
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
The product arrived in the original package, extremely quickly. The seller answered all questions and was helpful.
Anonymous (verified owner) –
The product arrived in the original package, extremely quickly. The seller answered all questions and was helpful.