7 in stock
Ebmpapst R6D560-AH05-01 Energy Efficient Cooling Fan
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst R6D560-AH05-01 Energy Efficient Cooling Fan
High-performance, energy-saving cooling fan designed for reliable thermal management in industrial applications.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | R6D560-AH05-01 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 172 x 150 x 55 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | R6D560-AH05-01 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | 230 m³/h |
| Noise Level | 45 dB(A) |
| Speed | 2300 RPM |
| Power Consumption | 18 W |
| Type | Axial fan |
| Protection Class | IP44 |
Key benefits: Energy-efficient operation reduces power consumption and operating costs while providing high airflow and low noise for effective cooling.
Typical applications: Used in HVAC systems, industrial machinery cooling, electronic enclosures, and server racks.
Order number: Ebmpapst R6D560-AH05-01 Energy Efficient Cooling Fan
Lifecycle: Active product with ongoing manufacturer support
Documentation: Available datasheets, installation guides, and safety instructions on the Ebmpapst website
1 review for Ebmpapst R6D560-AH05-01 Energy Efficient Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Mark O. –
The VFD works perfectly with our motor setup. Great communication from seller.