9 in stock
Ebmpapst RB4C-355/170 Heavy Duty Industrial Fan
$821.30 Original price was: $821.30.$739.17Current price is: $739.17.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst RB4C-355/170 Heavy Duty Industrial Fan
Robust and efficient industrial fan designed for heavy-duty ventilation and cooling applications.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | RB4C-355/170 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 12.5 kg |
| Dimensions | 355 mm x 355 mm x 170 mm |
| Warranty | 2 years manufacturer warranty |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | RB4C-355/170 |
| What’s in the box | Industrial fan unit, mounting brackets, user manual |
| Airflow | Approx. 1500 m³/h |
| Speed | 1400 RPM |
| Noise Level | 65 dB(A) |
| Power Consumption | 120 W |
| Material | Galvanized steel housing with plastic blades |
| Operating Temperature | -20°C to +60°C |
Key benefits: High durability and reliable performance under continuous heavy-duty operation, energy-efficient motor design, low noise emission, and easy installation.
Typical applications: Industrial ventilation, cooling of machinery and electrical cabinets, air circulation in factories and warehouses.
Order number: Ebmpapst RB4C-355/170 Heavy Duty Industrial Fan
Lifecycle: Active production with ongoing support and spare parts availability.
Documentation: User manual, installation guide, and technical datasheet available upon request.
2 reviews for Ebmpapst RB4C-355/170 Heavy Duty Industrial Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Accurately described, packed well and delivered quickly. Good seller.
Anonymous (verified owner) –
Accurately described, packed well and delivered quickly. Good seller.