15 in stock
Ebmpapst S4E350-AP06-43 Efficient Ventilation Fan Unit
$399.80 Original price was: $399.80.$359.82Current price is: $359.82.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst S4E350-AP06-43 Efficient Ventilation Fan Unit
High-performance, energy-efficient ventilation fan designed for reliable airflow and low noise operation.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | S4E350-AP06-43 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 3.5 kg |
| Dimensions | 350 x 350 x 150 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | S4E350-AP06-43 |
| What’s in the box | Ventilation fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow Capacity | 1200 m³/h |
| Noise Level | 48 dB(A) |
| Power Consumption | 85 W |
| Speed | 1400 RPM |
| Protection Class | IP54 |
| Material | Galvanized steel housing with plastic impeller |
Key benefits: Energy-efficient motor reduces power consumption while maintaining high airflow; low noise design ensures quiet operation; robust construction for long service life.
Typical applications: HVAC systems, industrial ventilation, air conditioning units, clean rooms, and electronic cooling.
Order number: Ebmpapst S4E350-AP06-43 Efficient Ventilation Fan Unit
Lifecycle: Active production
Documentation: Available datasheet and installation manual on manufacturer website
2 reviews for Ebmpapst S4E350-AP06-43 Efficient Ventilation Fan Unit
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Arrived fine, thanks
Anonymous (verified owner) –
Arrived fine, thanks