13 in stock
Ebmpapst S8D630-AN01-01 Durable Cooling Fan Unit
$1,489.80 Original price was: $1,489.80.$0.00Current price is: $0.00.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst S8D630-AN01-01 Durable Cooling Fan Unit
High-performance, energy-efficient cooling fan designed for industrial and electronic applications.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | S8D630-AN01-01 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 172 x 150 x 55 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | S8D630-AN01-01 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 2800 RPM |
| Airflow | 220 m³/h |
| Noise Level | 48 dB(A) |
| Power Consumption | 35 W |
| Protection Class | IP54 |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
Key benefits: Reliable and durable design ensures long service life with low noise operation and high energy efficiency, suitable for continuous use in demanding environments.
Typical applications: Cooling for industrial machinery, electronic enclosures, HVAC systems, and automation equipment.
Order number: Ebmpapst S8D630-AN01-01 Durable Cooling Fan Unit
Lifecycle: Active production
Documentation: Datasheet and installation guide available upon request
2 reviews for Ebmpapst S8D630-AN01-01 Durable Cooling Fan Unit
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Exactly as descrbed. Well packed; arrived safely. Great transaction. Thanks!
Anonymous (verified owner) –
Exactly as descrbed. Well packed; arrived safely. Great transaction. Thanks!