15 in stock
EMC Fan G2E140-PI51-42 Reliable Cooling Fan for Electronics
$507.55 Original price was: $507.55.$456.80Current price is: $456.80.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
EMC Fan G2E140-PI51-42 Reliable Cooling Fan for Electronics
High-performance cooling fan designed for reliable and efficient thermal management in electronic devices.
| Brand | EMC |
| Model | G2E140-PI51-42 |
| Voltage | 115 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 450 grams |
| Dimensions | 140 x 140 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | G2E140-PI51-42 |
| What’s in the box | Cooling fan, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 2800 RPM |
| Airflow | 150 CFM (cubic feet per minute) |
| Noise Level | 45 dB(A) |
| Power Consumption | 35 W |
| Connector Type | 3-pin Molex |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
Key benefits: Provides efficient cooling with low noise operation, durable construction for long service life, and easy installation for various electronic applications.
Typical applications: Used in industrial electronics, power supplies, server cooling, and other electronic devices requiring reliable thermal management.
Order number: EMC Fan G2E140-PI51-42 Reliable Cooling Fan for Electronics
Lifecycle: Active production
Documentation: User manual and datasheet available upon request
1 review for EMC Fan G2E140-PI51-42 Reliable Cooling Fan for Electronics
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
The product is as described.