14 in stock
Fan 2GDFUT65 High-Performance Cooling Fan
$681.30 Original price was: $681.30.$613.17Current price is: $613.17.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Fan 2GDFUT65 High-Performance Cooling Fan
Efficient and durable cooling solution designed for high-performance electronic and industrial applications.
| Brand | CoolBreeze |
| Model | 2GDFUT65 |
| Voltage | 12 V DC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 350 grams |
| Dimensions | 120 mm x 120 mm x 38 mm |
| Warranty | 3 years limited warranty |
| Certifications | CE, RoHS, UL |
| SKU / MPN | CB-2GDFUT65 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 2500 RPM |
| Airflow | 75 CFM (Cubic Feet per Minute) |
| Noise Level | 28 dBA |
| Connector Type | 3-pin Molex |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
| Bearing Type | Hydraulic bearing |
Key benefits: Provides reliable high airflow with low noise operation, ensuring optimal cooling performance and extended component lifespan.
Typical applications: Ideal for computer cooling, industrial machinery ventilation, and electronic equipment thermal management.
Order number: Fan 2GDFUT65 High-Performance Cooling Fan
Lifecycle: Active production with ongoing support and spare parts availability.
Documentation: User manual, installation guide, and technical datasheet available online.
1 review for Fan 2GDFUT65 High-Performance Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Accurately described, well packaged, promptly shipped; 13 days from order date to delivery.