6 in stock
Fanuc Industrial Fan A90L-0001-0316/R High Performance
$267.55 Original price was: $267.55.$240.80Current price is: $240.80.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Fanuc Industrial Fan A90L-0001-0316/R High Performance
High-efficiency industrial cooling fan designed for reliable operation in demanding manufacturing environments.
| Brand | Fanuc |
| Model | A90L-0001-0316/R |
| Voltage | 200-240 V AC |
| Country of Origin | Japan |
| Weight | 3.5 kg |
| Dimensions | 150 mm x 150 mm x 50 mm |
| Warranty | 12 months manufacturer warranty |
| Certifications | CE, UL |
| SKU / MPN | A90L-0001-0316/R |
| What’s in the box | Industrial fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 2800 RPM |
| Airflow | 85 CFM (Cubic Feet per Minute) |
| Noise Level | 45 dB(A) |
| Power Consumption | 35 W |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
| Mounting Type | Panel mount |
Key benefits: Durable construction ensures long service life; high airflow rate improves cooling efficiency; low noise operation suitable for industrial environments.
Typical applications: CNC machines, industrial automation equipment, robotics cooling, electrical cabinet ventilation.
Order number: Fanuc Industrial Fan A90L-0001-0316/R High Performance
Lifecycle: Active production
Documentation: User manual and installation guide available upon request
1 review for Fanuc Industrial Fan A90L-0001-0316/R High Performance
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
The item received was not working for some reasons. The seller sent me a replacement without hesitation. I appreciate his honesty and professionalism. Highly recommended. Thank you!