15 in stock
FULLTECH Fan Model UF-60D11 – Reliable Cooling Solution
$42.73 Original price was: $42.73.$38.46Current price is: $38.46.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
FULLTECH Fan Model UF-60D11 – Reliable Cooling Solution
Efficient and durable cooling fan designed for industrial and electronic applications.
| Brand | FULLTECH |
| Model | UF-60D11 |
| Voltage | 110V AC |
| Country of Origin | China |
| Weight | 450 grams |
| Dimensions | 60mm x 60mm x 25mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, RoHS |
| SKU / MPN | UF-60D11 |
| What’s in the box | 1 x FULLTECH UF-60D11 Fan, Mounting screws, User manual |
| Fan Speed | 2800 RPM |
| Airflow | 35 CFM |
| Noise Level | 28 dBA |
| Connector Type | 2-pin Molex |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
| Power Consumption | 4.5 Watts |
Key benefits: Provides reliable and quiet cooling with high airflow efficiency, ensuring optimal performance and longevity of electronic components.
Typical applications: Suitable for use in computers, industrial equipment, power supplies, and other electronic devices requiring effective heat dissipation.
Order number: FULLTECH Fan Model UF-60D11 – Reliable Cooling Solution
Lifecycle: Active
Documentation: User manual and installation guide included
2 reviews for FULLTECH Fan Model UF-60D11 – Reliable Cooling Solution
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Quick Shipping….. Good Price….. Just As Described… Great Customer Service…..
Anonymous (verified owner) –
Quick Shipping….. Good Price….. Just As Described… Great Customer Service…..