11 in stock
FULLTECH Fan UF-25HC23BTH Durable Industrial Cooling Fan
$164.65 Original price was: $164.65.$148.19Current price is: $148.19.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
FULLTECH Fan UF-25HC23BTH Durable Industrial Cooling Fan
High-performance, durable industrial cooling fan designed for efficient airflow and long-lasting operation in demanding environments.
| Brand | FULLTECH |
| Model | UF-25HC23BTH |
| Voltage | 230V AC |
| Country of Origin | China |
| Weight | 4.5 kg |
| Dimensions | 250 mm x 250 mm x 90 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, RoHS |
| SKU / MPN | UF-25HC23BTH |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 2300 RPM |
| Airflow | 120 CFM |
| Noise Level | 45 dB(A) |
| Blade Material | Reinforced plastic |
| Operating Temperature | -10°C to 60°C |
| Protection Rating | IP54 |
Key benefits: Robust construction ensures durability in industrial settings, high airflow rate improves cooling efficiency, low noise operation enhances workplace comfort, and easy installation saves time and effort.
Typical applications: Industrial machinery cooling, ventilation systems, electronic equipment cooling, HVAC systems, and factory floor air circulation.
Order number: FULLTECH Fan UF-25HC23BTH Durable Industrial Cooling Fan
Lifecycle: Active product with ongoing production and support
Documentation: User manual and installation guide included
2 reviews for FULLTECH Fan UF-25HC23BTH Durable Industrial Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Accurately described, well packaged, promptly shipped; 13 days from order date to delivery.
Anonymous (verified owner) –
Accurately described, well packaged, promptly shipped; 13 days from order date to delivery.