8 in stock
HEIDENHAIN Fan Model ERN 1331.061-1024 – Precision Cooling Fan
$1,408.80 Original price was: $1,408.80.$1,267.92Current price is: $1,267.92.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
HEIDENHAIN Fan Model ERN 1331.061-1024 – Precision Cooling Fan
High-performance precision cooling fan designed for reliable temperature control in sensitive industrial equipment.
| Brand | HEIDENHAIN |
| Model | ERN 1331.061-1024 |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 120 grams |
| Dimensions | 40 x 40 x 10 mm |
| Warranty | 12 months |
| Certifications | CE, RoHS |
| SKU / MPN | ERN1331.061-1024 |
| What’s in the box | 1 x HEIDENHAIN ERN 1331.061-1024 Fan, Mounting screws, User manual |
| Fan Speed | 4500 RPM |
| Airflow | 15 CFM (cubic feet per minute) |
| Noise Level | 28 dBA |
| Connector Type | 3-pin Molex |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
| MTBF (Mean Time Between Failures) | 50,000 hours |
Key benefits: Ensures optimal cooling performance with low noise operation, compact design for easy integration, and high reliability for extended equipment lifespan.
Typical applications: Used in precision measurement devices, CNC machinery, industrial automation systems, and other sensitive electronic equipment requiring stable temperature control.
Order number: HEIDENHAIN Fan Model ERN 1331.061-1024 – Precision Cooling Fan
Lifecycle: Active production
Documentation: Available in product datasheet and user manual on HEIDENHAIN official website
2 reviews for HEIDENHAIN Fan Model ERN 1331.061-1024 – Precision Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
A+++ Seller!!! Item as described!!! Fast shipping!!! Thanks!!!
Anonymous (verified owner) –
A+++ Seller!!! Item as described!!! Fast shipping!!! Thanks!!!