15 in stock
Melco CA1640H01 Fan Quiet and Efficient Cooling
$42.93 Original price was: $42.93.$38.64Current price is: $38.64.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Melco CA1640H01 Fan Quiet and Efficient Cooling
High-performance cooling fan designed for quiet operation and energy efficiency in industrial and commercial environments.
| Brand | Melco |
| Model | CA1640H01 |
| Voltage | 230V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 160 x 160 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, RoHS |
| SKU / MPN | CA1640H01 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 2200 RPM |
| Airflow | 85 CFM |
| Noise Level | 28 dB(A) |
| Power Consumption | 15 W |
| Connector Type | 3-pin Molex |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
Key benefits: Provides efficient cooling with minimal noise, reducing equipment overheating and extending device lifespan while maintaining a quiet environment.
Typical applications: Ideal for use in industrial machinery, electronic enclosures, server racks, and HVAC systems requiring reliable and quiet cooling solutions.
Order number: Melco CA1640H01 Fan Quiet and Efficient Cooling
Lifecycle: Active
Documentation: User manual and installation guide available online
2 reviews for Melco CA1640H01 Fan Quiet and Efficient Cooling
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Great condicion, fast shipping, good product, thanks a lot.
Anonymous (verified owner) –
Great condicion, fast shipping, good product, thanks a lot.