8 in stock
MELCO Fan Model CA2607H01 – Durable Cooling Fan Component
$39.64 Original price was: $39.64.$35.68Current price is: $35.68.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
MELCO Fan Model CA2607H01 – Durable Cooling Fan Component
Reliable and efficient cooling solution designed for industrial and electronic applications.
| Brand | MELCO |
| Model | CA2607H01 |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Japan |
| Weight | 150 grams |
| Dimensions | 60 x 60 x 25 mm |
| Warranty | 2 years limited warranty |
| Certifications | CE, RoHS compliant |
| SKU / MPN | CA2607H01 |
| What’s in the box | 1 x MELCO CA2607H01 Cooling Fan, Mounting screws, User manual |
| Fan Speed | 4500 RPM |
| Airflow | 35 CFM |
| Noise Level | 28 dBA |
| Connector Type | 3-pin Molex |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
| Material | Durable plastic housing with metal fan blades |
Key benefits: High durability and efficient cooling performance ensure extended equipment lifespan and reliable operation under demanding conditions.
Typical applications: Industrial machinery, computer servers, power supplies, and electronic enclosures requiring consistent airflow and heat dissipation.
Order number: MELCO Fan Model CA2607H01 – Durable Cooling Fan Component
Lifecycle: Active production with ongoing support and availability.
Documentation: User manual and technical datasheet available upon request.
2 reviews for MELCO Fan Model CA2607H01 – Durable Cooling Fan Component
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
100% original 100% en buenas condiciones y LLEGO MUY RÁPIDO , ANTES DEL PLAZO MÁXIMO
Anonymous (verified owner) –
100% original 100% en buenas condiciones y LLEGO MUY RÁPIDO , ANTES DEL PLAZO MÁXIMO