14 in stock
Nidec Fan D06K-24TS10 Efficient Cooling Fan for Electronics
$29.24 Original price was: $29.24.$26.32Current price is: $26.32.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Nidec Fan D06K-24TS10 Efficient Cooling Fan for Electronics
High-performance 24V cooling fan designed for reliable and efficient thermal management in electronic devices.
| Brand | Nidec |
| Model | D06K-24TS10 |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Japan |
| Weight | 120 grams |
| Dimensions | 60 x 60 x 25 mm |
| Warranty | 1 year limited warranty |
| Certifications | CE, UL, RoHS compliant |
| SKU / MPN | D06K-24TS10 |
| What’s in the box | 1 x Nidec D06K-24TS10 fan, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 4500 RPM |
| Airflow | 35 CFM (cubic feet per minute) |
| Noise Level | 28 dBA |
| Connector Type | 3-pin Molex connector |
| Bearing Type | Ball bearing |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
Key benefits: Provides efficient cooling with low noise operation, durable ball bearing design ensures long service life, and compact size fits easily into various electronic enclosures.
Typical applications: Ideal for cooling computer components, power supplies, industrial electronics, and other devices requiring reliable thermal management.
Order number: Nidec Fan D06K-24TS10 Efficient Cooling Fan for Electronics
Lifecycle: Active production
Documentation: Datasheet and installation guide available upon request
2 reviews for Nidec Fan D06K-24TS10 Efficient Cooling Fan for Electronics
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Item received as described. Fast shipping. Item well packed. Great seller . I will definitely buy from him again
Anonymous (verified owner) –
Item received as described. Fast shipping. Item well packed. Great seller . I will definitely buy from him again