9 in stock
NMB 2410ML-05W-B60 Efficient Cooling Fan – Reliable Cooling
$33.24 Original price was: $33.24.$29.92Current price is: $29.92.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
NMB 2410ML-05W-B60 Efficient Cooling Fan – Reliable Cooling
High-performance and durable cooling fan designed for efficient heat dissipation in electronic devices.
| Brand | NMB Technologies |
| Model | 2410ML-05W-B60 |
| Voltage | 12 V DC |
| Country of Origin | Japan |
| Weight | 85 grams |
| Dimensions | 60 x 60 x 25 mm |
| Warranty | 1 year limited warranty |
| Certifications | UL, CE, RoHS compliant |
| SKU / MPN | 2410ML-05W-B60 |
| What’s in the box | 1 x NMB 2410ML-05W-B60 Cooling Fan, Mounting screws |
| Fan Speed | 4500 RPM |
| Airflow | 28 CFM (Cubic Feet per Minute) |
| Noise Level | 28 dBA |
| Connector Type | 3-pin Molex connector |
| Bearing Type | Ball bearing |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
Key benefits: Provides reliable and quiet cooling with long-lasting ball bearing design, ensuring optimal performance and extended equipment lifespan.
Typical applications: Ideal for cooling computer cases, power supplies, industrial equipment, and other electronic devices requiring efficient heat management.
Order number: NMB 2410ML-05W-B60 Efficient Cooling Fan – Reliable Cooling
Lifecycle: Active product, currently in production
Documentation: Datasheet and installation guide available upon request
1 review for NMB 2410ML-05W-B60 Efficient Cooling Fan – Reliable Cooling
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Plugged right in to older Fanuc controllers whose screen was dying. We will be buying a few more for spares. Delivered before original estimate.