12 in stock
NMB 4710PS-22T-B30 Compact & Quiet Cooling Fan Model
$59.23 Original price was: $59.23.$53.31Current price is: $53.31.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
NMB 4710PS-22T-B30 Compact & Quiet Cooling Fan Model
Reliable and ultra-quiet cooling solution ideal for compact electronic devices.
| Brand | NMB Technologies |
| Model | 4710PS-22T-B30 |
| Voltage | 12 V DC |
| Country of Origin | Japan |
| Weight | 85 grams |
| Dimensions | 40 x 40 x 28 mm |
| Warranty | 1 year limited warranty |
| Certifications | UL, CE, RoHS compliant |
| SKU / MPN | 4710PS-22T-B30 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 2800 RPM |
| Airflow | 18.5 CFM |
| Noise Level | 22 dBA |
| Connector Type | 3-pin Molex connector |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
| MTBF (Mean Time Between Failures) | 50,000 hours |
Key benefits: Compact size with low noise operation ensures efficient cooling without disturbing ambient noise levels, enhancing device reliability and lifespan.
Typical applications: Suitable for use in computer systems, telecommunications equipment, medical devices, and other compact electronic enclosures requiring quiet cooling.
Order number: NMB 4710PS-22T-B30 Compact & Quiet Cooling Fan Model
Lifecycle: Active and in production
Documentation: Available datasheet and installation guide on manufacturer’s website
2 reviews for NMB 4710PS-22T-B30 Compact & Quiet Cooling Fan Model
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Amazing service
Anonymous (verified owner) –
Amazing service