15 in stock
NMB Fan 3106KL-05W-B59 High Performance Cooling Fan
$34.05 Original price was: $34.05.$30.65Current price is: $30.65.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
NMB Fan 3106KL-05W-B59 High Performance Cooling Fan
Reliable and efficient cooling solution designed for industrial and electronic applications.
| Brand | NMB Technologies |
| Model | 3106KL-05W-B59 |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Japan |
| Weight | 120 grams |
| Dimensions | 60 x 60 x 25 mm |
| Warranty | 1 year limited warranty |
| Certifications | UL, CE, RoHS compliant |
| SKU / MPN | 3106KL-05W-B59 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 4500 RPM |
| Airflow | 28 CFM (Cubic Feet per Minute) |
| Noise Level | 32 dBA |
| Connector Type | 3-pin Molex connector |
| Bearing Type | Ball bearing |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
Key benefits: High reliability with ball bearing design, low noise operation, and efficient airflow for optimal cooling performance in compact spaces.
Typical applications: Cooling for industrial machinery, electronic enclosures, power supplies, and telecommunications equipment.
Order number: NMB Fan 3106KL-05W-B59 High Performance Cooling Fan
Lifecycle: Active production status
Documentation: Available datasheet and installation guide upon request
1 review for NMB Fan 3106KL-05W-B59 High Performance Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Item as described, fast shipping. I messed up on the order, seller fixed it super quick. This seller knows good customer service, would do business again.