9 in stock
NMB Fan 3115RL-05W-B66 Reliable Industrial Cooling Fan
$56.23 Original price was: $56.23.$50.61Current price is: $50.61.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
NMB Fan 3115RL-05W-B66 Reliable Industrial Cooling Fan
High-performance and durable cooling fan designed for industrial applications ensuring reliable operation under demanding conditions.
| Brand | NMB Technologies |
| Model | 3115RL-05W-B66 |
| Voltage | 115 V AC |
| Country of Origin | Japan |
| Weight | 0.45 kg (approx.) |
| Dimensions | 120 x 120 x 38 mm |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| Certifications | UL, CE, RoHS Compliant |
| SKU / MPN | 3115RL-05W-B66 |
| What’s in the box | 1 x NMB 3115RL-05W-B66 Cooling Fan, Mounting Screws, User Manual |
| Fan Speed | 2800 RPM |
| Airflow | 85 CFM (Cubic Feet per Minute) |
| Noise Level | 38 dBA |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Power Consumption | 15 W |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
| Connector Type | 3-Pin Molex |
Key benefits: Provides efficient cooling with low noise and high reliability, suitable for continuous industrial use with robust ball bearing design for extended lifespan.
Typical applications: Industrial machinery cooling, electronic equipment ventilation, HVAC systems, and other heavy-duty cooling requirements.
Order number: NMB Fan 3115RL-05W-B66 Reliable Industrial Cooling Fan
Lifecycle: Active product with ongoing production and support.
Documentation: Available datasheet, installation guide, and safety certifications upon request.
1 review for NMB Fan 3115RL-05W-B66 Reliable Industrial Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
As described, very well packed, great communication. A++++++++++++++++++++