6 in stock
NMB Fan 3615RL-05W-B40 – Durable Precision Cooling Fan
$39.23 Original price was: $39.23.$35.31Current price is: $35.31.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
NMB Fan 3615RL-05W-B40 – Durable Precision Cooling Fan
High-performance, reliable cooling solution designed for precision electronics and industrial applications.
| Brand | NMB Technologies |
| Model | 3615RL-05W-B40 |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Japan |
| Weight | 150 grams |
| Dimensions | 92 x 92 x 25 mm |
| Warranty | 1 year limited warranty |
| Certifications | UL, CE, RoHS compliant |
| SKU / MPN | 3615RL-05W-B40 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 3500 RPM |
| Airflow | 70 CFM (cubic feet per minute) |
| Noise Level | 38 dBA |
| Connector Type | 3-pin Molex |
| Bearing Type | Ball bearing |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
Key benefits: Durable construction ensures long service life; precision engineering provides stable airflow and low noise; energy-efficient design reduces power consumption.
Typical applications: Industrial machinery cooling, server racks, medical equipment, telecommunications devices, and precision electronics.
Order number: NMB Fan 3615RL-05W-B40 – Durable Precision Cooling Fan
Lifecycle: Active production
Documentation: Datasheet and installation guide available upon request
2 reviews for NMB Fan 3615RL-05W-B40 – Durable Precision Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
item(s) as described, fast shipping, smooth transaction, great seller!!
Anonymous (verified owner) –
item(s) as described, fast shipping, smooth transaction, great seller!!