8 in stock
NMB Fan Model 2806KL-04W-B56 – Durable High-Speed Fan
$31.93 Original price was: $31.93.$28.74Current price is: $28.74.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
NMB Fan Model 2806KL-04W-B56 – Durable High-Speed Fan
Reliable and efficient high-speed cooling fan designed for industrial and electronic applications.
| Brand | NMB Technologies |
| Model | 2806KL-04W-B56 |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Japan |
| Weight | 150 grams |
| Dimensions | 60 x 60 x 25 mm |
| Warranty | 1 year limited warranty |
| Certifications | UL, CE, RoHS Compliant |
| SKU / MPN | 2806KL-04W-B56 |
| What’s in the box | 1 x NMB Fan 2806KL-04W-B56, Mounting screws, User manual |
| Fan Speed | 6000 RPM |
| Airflow | 35 CFM (Cubic Feet per Minute) |
| Noise Level | 28 dBA |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Power Consumption | 3.6 W |
| Connector Type | 3-pin Molex |
Key benefits: High durability and long lifespan with ball bearing design, efficient cooling performance at high speeds, low noise operation suitable for sensitive environments.
Typical applications: Cooling for industrial machinery, electronic enclosures, computer servers, and telecommunications equipment.
Order number: NMB Fan Model 2806KL-04W-B56 – Durable High-Speed Fan
Lifecycle: Active production
Documentation: Datasheet and installation guide available upon request
2 reviews for NMB Fan Model 2806KL-04W-B56 – Durable High-Speed Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Great transaction! much faster delivery, Perfect!
Anonymous (verified owner) –
Great transaction! much faster delivery, Perfect!