10 in stock
NMB Fan Model 4710KL-05W-B50 – Quiet and Efficient Fan Unit
$44.24 Original price was: $44.24.$39.82Current price is: $39.82.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
NMB Fan Model 4710KL-05W-B50 – Quiet and Efficient Fan Unit
Reliable and quiet cooling solution designed for efficient airflow and long-lasting performance.
| Brand | NMB Technologies |
| Model | 4710KL-05W-B50 |
| Voltage | 12 V DC |
| Country of Origin | Japan |
| Weight | 85 grams |
| Dimensions | 40 x 40 x 10 mm |
| Warranty | 1 year limited warranty |
| Certifications | UL, CE, RoHS compliant |
| SKU / MPN | 4710KL-05W-B50 |
| What’s in the box | 1 x NMB 4710KL-05W-B50 Fan, Mounting screws, User manual |
| Fan Speed | 4500 RPM |
| Airflow | 12.5 CFM |
| Noise Level | 22 dBA |
| Connector Type | 3-pin Molex |
| Bearing Type | Ball bearing |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
Key benefits: Low noise operation combined with high airflow efficiency ensures optimal cooling with minimal disturbance, ideal for sensitive electronics.
Typical applications: Used in computer systems, telecommunications equipment, industrial machinery, and other electronic devices requiring reliable cooling.
Order number: NMB Fan Model 4710KL-05W-B50 – Quiet and Efficient Fan Unit
Lifecycle: Active production
Documentation: Datasheet and installation guide available upon request
2 reviews for NMB Fan Model 4710KL-05W-B50 – Quiet and Efficient Fan Unit
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Great buying experience, seller very prompt to ship, fast turnaround with communication, secure packaging AND free shipping?? Looking forward to doing more business asap. Thanks!
Anonymous (verified owner) –
Great buying experience, seller very prompt to ship, fast turnaround with communication, secure packaging AND free shipping?? Looking forward to doing more business asap. Thanks!