13 in stock
NMB Fan Model 4715MS-22T-B50 – Durable Precision Cooling Fan
$53.24 Original price was: $53.24.$47.92Current price is: $47.92.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
NMB Fan Model 4715MS-22T-B50 – Durable Precision Cooling Fan
Reliable and efficient cooling solution designed for precision electronic equipment.
| Brand | NMB Technologies |
| Model | 4715MS-22T-B50 |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Japan |
| Weight | 120 grams |
| Dimensions | 119 x 119 x 38 mm |
| Warranty | 1 year limited warranty |
| Certifications | UL, CE, RoHS Compliant |
| SKU / MPN | 4715MS-22T-B50 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 2800 RPM |
| Airflow | 110 CFM (cubic feet per minute) |
| Noise Level | 38 dBA |
| Bearing Type | Ball bearing |
| Power Consumption | 7.2 W |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
Key benefits: High durability and precision engineering ensure long-lasting performance and reliable cooling in demanding environments.
Typical applications: Ideal for use in industrial machinery, medical devices, telecommunications equipment, and computer servers.
Order number: NMB Fan Model 4715MS-22T-B50 – Durable Precision Cooling Fan
Lifecycle: Active production
Documentation: Available datasheet and installation guide upon request
1 review for NMB Fan Model 4715MS-22T-B50 – Durable Precision Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Great seller! Item arrived exactly as described and well-packaged. Thank you!