15 in stock
NMB Fan Model 5915PC-22T-B30 – Durable Precision Cooling Fan
$78.12 Original price was: $78.12.$70.31Current price is: $70.31.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
NMB Fan Model 5915PC-22T-B30 – Durable Precision Cooling Fan
High-performance, reliable cooling solution designed for precision electronic equipment.
| Brand | NMB Technologies |
| Model | 5915PC-22T-B30 |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Japan |
| Weight | 120 grams |
| Dimensions | 92 x 92 x 25 mm |
| Warranty | 1 year limited warranty |
| Certifications | UL, CE, RoHS compliant |
| SKU / MPN | 5915PC-22T-B30 |
| What’s in the box | 1 x NMB 5915PC-22T-B30 Fan, Mounting screws, User manual |
| Fan Speed | 2800 RPM |
| Airflow | 75 CFM (Cubic Feet per Minute) |
| Noise Level | 35 dBA |
| Bearing Type | Ball bearing |
| Connector Type | 3-pin Molex |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
Key benefits: Durable construction ensures long service life with minimal maintenance; precision engineering provides stable airflow and low vibration for sensitive electronics.
Typical applications: Ideal for cooling in industrial machinery, medical devices, telecommunications equipment, and computer servers.
Order number: NMB Fan Model 5915PC-22T-B30 – Durable Precision Cooling Fan
Lifecycle: Active production
Documentation: Available datasheet and installation guide downloadable from NMB Technologies website
2 reviews for NMB Fan Model 5915PC-22T-B30 – Durable Precision Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Great transaction! much faster delivery, Perfect!
Anonymous (verified owner) –
Great transaction! much faster delivery, Perfect!