8 in stock
PROFANTEC Fan P2259HBL Durable Industrial Cooling Fan
$187.55 Original price was: $187.55.$0.00Current price is: $0.00.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
PROFANTEC Fan P2259HBL Durable Industrial Cooling Fan
High-performance and durable industrial cooling fan designed for efficient heat dissipation in demanding environments.
| Brand | PROFANTEC |
| Model | P2259HBL |
| Voltage | 230V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 3.5 kg |
| Dimensions | 225 mm x 225 mm x 59 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, RoHS |
| SKU / MPN | P2259HBL |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 2200 RPM |
| Airflow | 110 CFM (cubic feet per minute) |
| Noise Level | 45 dB(A) |
| Power Consumption | 25 Watts |
| Blade Material | High-grade plastic |
| Operating Temperature | -20°C to 70°C |
Key benefits: Robust construction ensures long-lasting performance; optimized blade design for maximum airflow and low noise; easy installation with included mounting hardware.
Typical applications: Industrial machinery cooling, electronic equipment ventilation, HVAC systems, and factory floor temperature control.
Order number: PROFANTEC Fan P2259HBL Durable Industrial Cooling Fan
Lifecycle: Active production
Documentation: User manual and installation guide included; technical datasheet available upon request.
2 reviews for PROFANTEC Fan P2259HBL Durable Industrial Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Shipping is fast and it’s a good product. I think you can trust me and buy it.
Anonymous (verified owner) –
Shipping is fast and it’s a good product. I think you can trust me and buy it.