9 in stock
Royal Fan T230P54H – Reliable Air Circulation Fan Model
$435.73 Original price was: $435.73.$392.16Current price is: $392.16.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Royal Fan T230P54H – Reliable Air Circulation Fan Model
Efficient and durable fan designed to provide consistent and reliable air circulation for home and office use.
| Brand | Royal Fan |
| Model | T230P54H |
| Voltage | 220-240V AC |
| Country of Origin | China |
| Weight | 3.5 kg |
| Dimensions | 40 x 40 x 15 cm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, RoHS |
| SKU / MPN | T230P54H-RF |
| What’s in the box | Fan unit, power cord, user manual, mounting screws |
| Blade Diameter | 30 cm |
| Speed Settings | 3-speed control |
| Power Consumption | 45 Watts |
| Noise Level | 45 dB |
| Material | ABS plastic and metal |
| Oscillation | Yes, 90 degrees |
Key benefits: Provides powerful airflow with low noise operation, energy-efficient motor, and durable construction for long-lasting performance.
Typical applications: Ideal for residential rooms, offices, small workshops, and indoor spaces requiring effective air circulation.
Order number: Royal Fan T230P54H – Reliable Air Circulation Fan Model
Lifecycle: Active product, currently in production and widely available.
Documentation: User manual and installation guide included in the package.
2 reviews for Royal Fan T230P54H – Reliable Air Circulation Fan Model
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
As described, good price, fast shipping
Anonymous (verified owner) –
As described, good price, fast shipping