9 in stock
SANYO Fan Model 9WL0612P4S001 – Durable Cooling Fan Unit
$107.23 Original price was: $107.23.$96.51Current price is: $96.51.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
SANYO Fan Model 9WL0612P4S001 – Durable Cooling Fan Unit
Reliable and efficient cooling solution designed for industrial and electronic applications.
| Brand | SANYO |
| Model | 9WL0612P4S001 |
| Voltage | 12 V DC |
| Country of Origin | Japan |
| Weight | 150 grams |
| Dimensions | 60 x 60 x 25 mm |
| Warranty | 1 year limited warranty |
| Certifications | CE, RoHS |
| SKU / MPN | 9WL0612P4S001 |
| What’s in the box | 1 x SANYO 9WL0612P4S001 Fan, Mounting screws, User manual |
| Fan Speed | 4500 RPM |
| Airflow | 35 CFM |
| Noise Level | 28 dBA |
| Connector Type | 3-pin Molex |
| Bearing Type | Ball bearing |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
Key benefits: Durable construction ensures long-lasting performance; quiet operation minimizes noise disruption; efficient airflow provides effective cooling for sensitive electronics.
Typical applications: Cooling for industrial machinery, computer servers, power supplies, and other electronic devices requiring reliable ventilation.
Order number: SANYO Fan Model 9WL0612P4S001 – Durable Cooling Fan Unit
Lifecycle: Active production
Documentation: User manual and datasheet available upon request
2 reviews for SANYO Fan Model 9WL0612P4S001 – Durable Cooling Fan Unit
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Top seller. Quick communications and fast shipment. Thanks!
Anonymous (verified owner) –
Top seller. Quick communications and fast shipment. Thanks!